SEVGİLİ DOSTLAR,

Can dostumuz , sevgili kardeşimiz Sinan Gülerci bugün burada her zaman ki gibi bizi bir araya toplamayı başardı.

Sinan Gülerci’ yi 2001 yılında Sevgi Mağazasının açılış organizasyonları sırasında tanıdım. İlk tanıdığım günden son güne kadar hep kafasında yeni projeler vardı, bunların bir çoğunu hayata geçirdi, geçiremedikleri için de büyük çabalar harcadı.

Tüm hayatını insan sevgisiyle geçiren Sinan Gülerci, cebindeki son parasını yoksul birine verip “İşlerim çok eve gelemeyeceğim, Mağazada sabahlayacağım” diyerek parasızlık gerçeğini ailesinden bile saklayarak, yaptığı işin gururunu onurunu kendisi tek başına tatmış ve bundan asla övünmemiştir.

Kafasında oluşturduğu ve hayata geçirdiği proje öncelikleri;  yoksul aileler, sokak çocukları, bağımlılar, risk altındaki çocuklar, okuma yazma bilmeyen genç ve yaşlılar, engelliler, insan hakları, kadın hakları, Kamu ve STK lar arasındaki işbirliğinin sağlanması, hayvan hakları..  ve daha niceleri.. saymakla bitmez. En son projesi ise hastanede yatarken yazdığı ve taslağını hastanede görevli hemşirelere, doktorlara ve de aynı koğuşta yatan hastalara okuttuğu Hasta Hakları projesiydi.

Sinan Gülerci’ nin yaptıkları elbette sadece bunlar değil, 1962 yılında kurulmuş ancak yok olmaya yüz tutmuş Kadıköy Gazetesini, imtiyaz sahibi olarak 18 yıldır ayakta tutmayı başarmış, Kartal Gazetesini kurmuş,

 • Kadıköy Platform Başkanlığı,
 • Kadıköy Kaymakamlığı içinde Sosyal Sorumluluk Koordinatörlüğü,
 • Unıcef’ le işbirliği,
 • Avrupa Birliği Projeleri,
 • Muhtarlar Birliği,
 • Sevgi Mağazası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği gibi.. daha sayamayacağım bir çok oluşumlarda öncülük etmiş ve kurucu olarak yer almıştır.

Yeryüzünde O’ nun kadar insan seven, insanlığı ve hatta karıncayı bile incitmeyen daha kaç kişi var ki diye düşünüyorum günlerdir.

Tüm hayatını ailesine ve yaptığı işlere adayan Sinan Gülerci’ nin gencecik yaştaki vedası hepimizi şok etti. Daha yapacak çok işimiz vardı ama Sinan Gülerci onurundan, gururundan hiç bir şekilde ödün vermeden aramızdan sessizce ayrıldı.

Sinan Gülerci’ nin İnsanlık adına yaptığı her fikrin arkasında durmak ve emanet ettiği bayrağı  gururla taşımak görevimiz olacaktır.

Ruhun Şad olsun sevgili kardeşim.

02.10.2007
Fazilet ŞAHİN 
 

Sinan GÜLERCİ – İşadamı

25.08.1966 Erzurum doğumlu

1985 yılında ticarete atıldı. İKS Reklamcılık ile Erzurum ve İstanbul’da basılı yayınlar üzerine çalışmalar yürüttü. Halen devam etmektedir.

1992 yılında Kadıköy Gazetesi’ni satın aldı. Gazete Kadıköy Medya A.Ş. çatısı altında halen haftalık olarak yayımlamaktadır.

2 Şubat 2002’de merhum Sakıp Sabancı ile birlikte, fakirleri giyindirme amaçlı “Sevgi Mağazası”nı kurdu ve hizmete açtı.
(EK-1) DETAYI : www.sevgimagazasi.com adresinde

Kadıköy’de sivil toplum bilincinin yerleşmesine yönelik, çeşitli toplumsal ve sosyal projelerde etkin olarak görev aldı. Bunlardan bazıları;

Kadıköy Platformu – 1998 yılında kurulan bu Platform çatısı altında, Kadıköy’de bulunan siyasi partilerin ilçe başkanları bulunmaktadır. Platform, özellikle yerelde ortaya çıkan sorunların tespiti ve çözümleri için geliştirdiği projelerle, sık sık yaygın medyanın gündeminde de yer almaktadır. Bu oluşumdaki siyasi görüşlerin farklılığına rağmen sağlanabilen yoğun katılım, en çok dikkat çeken unsur olarak göze çarpmaktadır.

Kadıköy Seçim Konseyi – 1999 yılında Kadıköy Platform’u bünyesinde kurduğu bu konseyde, ilçenin tüm partilerinden birer temsilci ile yapılan siyasi çalışmaları denetledi. Seçimleri bir anlamda partiler üstü mercek altına aldı. Yurt içinde ses getiren bu çalışma, Almanya’da yayımlanan “Süddeutsche Zeitung” Gazetesi tarafından örnek çalışma olarak anlatıldı.

Sokak Çocukları’nın Rehabilitasyonu Çalışması – 1999 yılında “Dostluğa Çağrı Derneği” ve “Ülkem Çocukları Derneği” işbirliği ile Sinan Gülerci’nin önderliğinde çalışmalar yapılmıştır. İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bilgisi ve katılımı da sağlanan bu proje, dönemin valiliğince de desteklenmiştir.

Eğitimi destekleme çalışmaları – Devlet okullarında eksik bulunan araç-gereç ve kütüphane eksikliklerinin tamamlanmasına yönelik olarak yapılan bu çalışmalarda, İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan okulların talepleri alınarak, gereken malzemeler sağlanmıştır.
Yine aynı bölgede bulunan devlet okulları öğretmenlerinin tamamına yönelik olarak açılan diksiyon kursunda, öğretmenlerimiz “Devlet sanatçısı Nedret Selçuker” yönetiminde dört ay süre ile ücretsiz olarak kurs almışlardır. Kurs bitiminde ise Kartal Halk Eğitimi Merkezi tarafından sertifikaları verilmiştir.

Tüketici bilinçlendirme çalışmaları – Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer) içinde de Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak görev alan Gülerci, yönetimindeki medya organları ile bu kurumu sürekli olarak desteklemiş, derneğin çalışmalarını halka ileten yayınlar yapmıştır.

Aile Planlaması, Ana ve Çocuk Sağlığı eğitim çalışmaları – Bu proje kapsamında Kadıköy Sağlık Grup Başkanlığı ve Özel Kadıköy Hastanesi işbirliğinin desteğini alarak Kadıköy’ün kırsal kesimlerinde eğitim seminerleri verilmiştir.

Kadıköy Kaymakamlığı Gönüllü Sosyal Sorumluluk Koordinasyon Merkezi Kurucusu ve Genel Koordinatörlüğü – Sosyal Sorumluluk Koordinasyon Merkezi’nde Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında 2005 yılında 30’un üzerinde proje hazırlayarak AB,SRAP gibi fonlara başvuruldu. Bu projelerden bir kısmı onaylandı, bir kısmı onay beklemektedir.

Kadıköy Kaymakamlığında gönüllülük esaslı sosyal komisyonlar kurarak Kadıköy’ün yoksul ve mağdur kesimine yardımcı olunmak üzere çeşitli çalışmalar yaıplmıştır.

Kadıköy Kaymakamlığı İnsan Hakları Komisyonu Kurucu Üyeliği – Kadıköy İlçesinde Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan İnsan Hakları Komisyonu’nda kurucu üye olarak görev alıp, İlçemizde İnsan Hakları ihlalinin giderilmesi için çeşitli araştırmalarda görev alıp, kurum yetkililerini ve Kadıköy Halkını İnsan Hakları konusunda bilgilendirici çalışmalar yapılmıştır.

Kadıköy Kaymakamlığı Hasta Hakları Komisyonu Kurucu Üyeliği – Kadıköy İlçesinde Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Hasta Hakları Komisyonu’nda kurucu üye olarak görev alıp, İlçemizde Hasta Hakları ihlalinin giderilmesi için çeşitli araştırmalar yapıp, kurum yetkililerini ve Kadıköy Halkını Hasta Hakları konusunda bilgilendirici çalışmalarda bulunmuştur.

Kadıköy Kaymakamlığı Basın ve Yayın Danışmanlığı – Kadıköy İlçesinde Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan oluşturulan Basın ve Yayın biriminin danışmanlık hizmetleri görevine getirilerek Kaymakamlığın basın duyurularının yapılması, organize edilmesi, web sitesinin günleştirilmesi, iletişim organizasyonlarının sağlanması ve Kaymakamlık adına çeşitli yayın organları ve bildirilerin hazırlanarak basılıp ve dağıtılması görevlerinden sorumlu oldu.

TİCARİ FAALİYETLERİ

 • Kadıköy Medya Gurubu A.Ş. “Yönetim Kurulu Başkanı”
 • Kadıköy Gazetesi “İmtiyaz Sahibi”

ÜYESİ VE KURUCUSU OLDUĞU SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

 • Sevgi Mağazası Kurucu Başkanı
 • TükoDer Merkez Yönetim Kurulu Üyesi
 • Kadıköy Platformu Kurucu Başkanı
 • Denizciler Dul ve Yetimleri Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi
 • Kadıköy Fakir Yardıma Muhtaç Ailelere Destek Derneği Üyesi
 • Türk Kadınlar Birliği Üyesi
 • Kadıköy Kaymakamlığı İnsan Hakları Komisyonu Kurucu Üyesi
 • Kadıköy Kaymakamlığı Hasta Hakları Komisyonu Kurucu Üyesi
 • Kadıköy Kaymakamlığı SYDV Sosyal Proje Koordinatörü
 • Kadıköy Kaymakamlığı Sosyal Sorumluluk Koordinasyon Merkezi Kurucu Genel Koordinatörü

KADIKÖY’DE ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPTIĞI GELENEKSEL ETKİNLİKLER

 • Yılın Annesi
 • Yılın Altın İnsanı
 • Yılın Altın Okul, Altın Öğretmen, Altın Öğrencis
 HEMEN ARAYIN!
 WHATSAPP
instagram
Banka
Hesap Bilgileri
TIKLA!