Sevginin Gücünü gösteren sembol mekân Sevgi Mağazası yaptığı örnek çalışmalarla yurdun her yerinde model olmayı başardı.

Sevgi Mağazası - Biz Kimiz?Sevgi Mağazası zengin ve varlıklı ile yoksul ve yoksun insanların paylaşımlarının sağlandığı bir yerdir. Burada din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı yapılmaz. Sevgi Mağazasında altın, gümüş ve para geçmez ve yalnızca servet SEVGİ'dir. İçten gelen ve gönülden geçen yalnızca SEVGİ’dir.

Olan ve olmayan insanlar; eşyalarını, giysilerini, yiyecek ve içeceklerini, dertlerini ve daha nicelerini paylaşırlar. Ancak esas olan “SEVGİ' nin paylaşımıdır.

Veren içten, alan ise gönülden alır; art niyet, çıkar ilişkisi, rant kavgası, aç gözlülük, fırsatçılık, duygu sömürüsü yoktur çünkü herkes kendi vicdanı ile başbaşadır. Veren de, alan da vicdan muhasebesini kendi kendine yapar.

Bu arada veren ile alanı, verilen ile alınanı buluşturan ise yalnızca “GÖNÜLLÜLER" dir ve yine altın, gümüş ve para geçmez ve yalnızca servet SEVGİ’dir.

İşte bu yüzden burası “ SEVGİ MAĞAZASI ” diye adlandırılır.

Öncelikle insanlar “ SEVGİLERİNİ ” paylaşırlar.

Kullanmadığınız eşyalarınız, dolapta duran giymediğiniz giysileriniz, ayakkabılarınız, çantalarınız, çocuğunuzun okul çantası, oyuncakları, giysileri, kullanılabilir durumda olan ve temiz her türlü eşyalarınızı, yalnızca ikinci el eşya ve giysilerinizi değil yeni alınmış sıfır eşya ve giysileri de bağışlayabilirsiniz.

İhracat fazlası olanlar, mevsimi geçtiği için satılmayanlar da olabilir.

Yalnızca eşya ve giysiler değil, yiyecek ve içecekler, çocuklar için süt, mama ve diğer ( kısa sürede bozulmayacak) kuru gıda maddelerini de Mağazamıza bağışlayabilirsiniz.

Ekonomik durumu iyi olanlarla, yoksulluğa düşmüş insanları buluşturan duygu mekânı.

Hayırseverler ihtiyaç duymadıkları eşyalarını Sevgi Mağazasına getiriyorlar.

İhtiyaç sahibi aileler ise Sevgi Mağazası’ndan bu malzemeleri hiç bir ücret ödemeden teslim alıyorlar.

Burada farklı olan, verenin verdiğinin nereye gittiğini görebilmesi.

Alanın ise aldığını bir müşteri titizliği ile kontrol edebilmesi.

Yoksunluk içinde çırpınan insanımızı, mağdur etmeyip, yoksulluğu sebebiyle rencide etmeden sevindiren Sevgi Mağazası, her geçen gün sevginin gücü sayesinde gelişmekte ve binlerce aileye derman olmakta.

Bu yola çıkarken de söylediğimiz gibi “ Burada Her Şey Sevgiyle ”...

1998 yılında başlayan sosyal sorumluluk hareketi. 02.02.2002 tarihinde iş dünyasının duayenlerinden müteveffa Sakıp SABANCI’nın ve Kadıköy Gazetesi sahibi rahmetli Sinan GÜLERCİ’nin açılışını yaptığı SEVGİ MAĞAZASI, daha birinci yılında 9.300 kişiye giyim yardımı yaptı, bugün itibariyle bu sayı Anadolu’ya gönderdiği yardımlarla da 750.000 kişiyi aştı. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından Sevgi Mağazası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin faaliyetleri ve uygulama sistemi nedeniyle 2006 yılında Türkiye’de yardımlaşma modeline örnek teşkil ettiği açıklandı. Sevgi Mağazası Türkiye’de örnek bir yardım koordinasyon kuruluşu olmayı da başardı.

Sevgi Mağazası Yönetim Kurulu üyeleri, üyeleriyle gönüllü olarak hizmet veren kişiler ve güvenle destek veren hayırseverler sayesinde her geçen gün hızla büyüdü.

Binlerce aileye umut oldu. Sevgi Mağazası tam bir mağaza şeklinde düzenlendi. Dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapılmadan buraya yardım almaya gelen ailelere müşteri muamelesi yapılarak hizmet verilmektedir. Temel prensibimiz, “Müşteri memnuniyeti” dir Sevgi Mağazası’na aileler kayıtlarını yaptırarak, 3 ayda bir tüm aile fertlerinin kıyafet ihtiyaçlarını, ev tekstilini, mutfak eşyalarını,  kitapları ve oyuncakları hiç bir ücret ödemeden yardım olarak alma olanağına sahipler.

Sivil toplum örgütleriyle koordinasyon içerisinde çalışarak bazı ailelere ev eşyası yardımları, sağlık malzemeleri, eğitim materyalleri gibi yardımlar da yapılmaktadır. Ayrıca engelliler için akülü tekerlekli sandalye, tekerlekli sandalye temin edilmekte olup, işitme engelli 17 çocuğa her ay düzenli olarak 30’ar adet kulak pili verilmektedir.

Sevgi Mağazası’nın hukukçu üyelerinden oluşturduğumuz “Hukuk Komisyonu” yoksul ailelerin hukuksal sorunlarının çözümünde onlara yardımcı olmaktadır.

Derneğimizden yardım alan ihtiyaç sahibi ailelerin, devlet üniversitesi kazanan başarılı çocuklarına bağışçılarımız tarafından eğitim desteği verilmektedir.

Son yıllarda Türkiye’nin pek çok il ve ilçelerinde ve Avrupa’da Sevgi Mağazası ismiyle aynı faaliyet gösteren izinsiz kuruluşlar olduğu gözlenmektedir.  

Sevgi Mağazası’nın www.sevgimagazasi.org internet adresinde yardım koordinasyonu hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. Çeşitli il ve ilçelerde Sevgi Mağazası açmak isteyen kurum, kuruluş ve hayırsever insanlarımız bu siteden yararlanarak kendi bölgelerinde oluşumlarını gerçekleştirip Sevgi Mağazası açmaktadırlar. Ancak sayıları Türkiye’de 70’i bulan Sevgi Mağazaları ile hiç bir organik bağımız bulunmamaktadır. Hiçbiri şubemiz değildir.

Sevgi Mağazası oluşumunun fikir babası olarak; 2005 yılında Dernek kuruluşumuzu gerçekleştirerek gönüllü çalışmalarımıza resmi bir kimlik kazandırıp, yardımlaşma modellerimizi uluslararası arenada araştırmalar yaparak Türkiye’ye yeni modeller getirmek çabamızı sürdürmekteyiz. 

İhtiyaç sahibi olduğunu belgeleyen herkes yardım alabilir;

İstenen Belgeler:

Bağlı olduğu ilçenin kaymakamlıklarından;

 • Yardım almıyor ise Fakirlik Tespit Formu
 • Yardım alıyor ise yardım aldığına dair belge
 • Nüfus İdaresinden Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Yılda bir kez)
 • SGK’dan Aile Gelir Durum Tablosu
 • Engelli Kişi varsa Sağlık Kurulu Raporu
 • Tutukluluk hali varsa Mahkeme Kararı
 • Okul çağında olan çocuklar için mutlak öğrenci belgesi istenmektedir. Çeşitli nedenlerle okuluna devam edemeyen çocukların, tekrar eğitime kazandırılması için gerekli yardımlar, olanaklarımız nispetinde yapılmaktadır.

Yapılan yardımlar:

 • Her yaş grubundan kıyafet,
 • Oyuncak, bisiklet, top vb.
 • Okul kıyafetleri,
 • Ders kitapları, okul çantası, defter, kalem vb. kırtasiye malzemeleri,
 • Ayakkabı, çanta ve takı,
 • Mutfak eşyaları, tabak, bardak vb.
 • Ev eşyaları, yatak, perde, masa vb.
 • Bilgisayar,
 • Elektrikli ve elektronik eşyalar, TV vb.
 • Engelliler için akülü tekerlekli sandalye, özellikli sandalye,
 • Hasta bezi, nebulizatör cihazı, havalı yatak ve sarf malzemeleri vb.

Aile olarak:

İhtiyaç sahibi aileler Sevgi Mağazası’nın 0216 545 84 59 / 0530 330 88 87 numaralı telefon numaralarından randevu alarak, gerekli olan belgeleri ile birlikte ücret ödemeden kıyafet, ev tekstili, mutfak eşyası vb. ihtiyaçlarını karşılayabilirler.  Bir aile üç ayda bir yardım alabilir.

Sokakta yaşayan mekânsız vatandaşlarımız Valilik veya Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan alacakları belge ile 2 ayda bir kez kıyafet ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Okul Aile Birlikleri ve Köy Okulları:

Okullarda yardım ihtiyacı olan çocukların yaşları, bedenleri, cinsiyetleri ve ihtiyacı olan malzemeler tespit edilerek listeler oluşturularak, okul idaresince onay alındıktan sonra info@sevgimagazasi.org adresine yardım talebi gönderilir. Gelen talep Sevgi Mağazası Yönetim Kurulunca değerlendirilip, onaylandıktan sonra öğrencilerin kıyafet, okul araç-gereçleri, ders kitapları gibi ihtiyaçlarını hiçbir ücret ödemeden temin edilir.

Ferdi Destek Verebilirsiniz

 • Kendi evinizde ihtiyacınız olmayan kullanılabilir kıyafetleri temizlenmiş, ütülenmiş ve poşetlenmiş olarak getirebilirsiniz,
 • Mağazamızla irtibat kurarak acil ihtiyaç malzemelerini öğrenip, onları satın alarak bizzat kendiniz de ihtiyaç sahiplerine dağıtabilirsiniz.
 • Web sayfamızda bulunan destek ol  https://fonzip.com/sevgimagazasi/bagis linkinden nakdi bağış yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz Derneğimizin aşağıdaki banka hesap numaralarına da nakdi bağış yapabilirsiniz.
İş Bankası Acıbadem Şubesi TR 1800 0640 0000 1108 5075 9234
Ziraat Bankası Bahariye Şubesi TR 6100 0100 0755 4632 4837 5001
Turkish Bank Moda Şubesi TR 3100 0960 0000 0840 0002 7831

 

 

Toplumsal Destek Verebilirsiniz

Sevgi Mağazası yetkilileriyle görüşerek çevrenizde (Mahalle, okul, işyeriniz vb.) kampanyalar düzenleyerek eşya toplanmasında yardımcı olabilirsiniz

 

Sanal Destek Verebilirsiniz

www.sevgimagazasi.org internet sitesinin duyurulmasını sağlamak amacıyla tanıtım amaçlı;

 • Link bağlantılarının yaygınlaşmasını sağlayabilirsiniz,
 • Dostlarınıza e-mail göndererek bilgilendirebilirsiniz.
 • Haber sitelerinde, sosyal ağlarınızda Sevgi Mağazası duyurusunun yapılmasını sağlayarak da yardımcı olabilir ve bu çalışmalarınızı info@sevgimagazasi.org adresine raporlayarak sanal dostumuz olabilirsiniz.
 HEMEN ARAYIN!
 WHATSAPP
instagram
Banka
Hesap Bilgileri
TIKLA!