Acıbadem Dergisi Kasım 2015

Betül Toparlaklı - Sevgi Neydi?

Atıf Yılmaz'ın Selvi Boylum Al Yazmalım'ında geçtiği gibi; Sevgi emekti. Sevgi iyilikti. Sevgi dostça uzanan insan eliydi. Hadi maddi her şeyi bir kenara bırakalım ve içimizde var plan o Sevgi'yi onaya çıkaracak bir yola eşlik edelim. Nasıl mı?

Biliyorum hepimiz bir koşturmacanın içindeyiz.

Kendi hayatımızı idame ettirmek için çaba gösteriyor, kazanmaya çalışıyor, mesailere kalıyor, okuyor, daha çok okuyor ve yarınlara odaklı bir bugünün içinde kayboluyoruz. Dış dünyaya olan farkındalığımız yok oluyor. Bencillik baş gösteriyor ve bir gün geliyor bize ayrılan sürenin sonuna geliyoruz. Geriye dönüp baktığımızda da aslında sadece kendisi için yaşamış, hayata hiçbir şey katmamış ya da katamamış insanlar olarak pişmanlıklar yaşıyoruz.

Buna bir dur demek bizim elimizde aslında ve bunu, yani var olduğumuzu keşfetmenin en güzel yolu paylaşmaktan geçiyor. Evet! Hayatımızı paylaşmak, sevgimizi paylaşmak, insanlarla iç içe olmak. Bunlara vesile olacak birçok yol da var. O küçük oda koca bir dünya oluyordu...

Benim yolum Sevgi Mağazası'yla kesişeli 15 yıl oldu.

Yani Sevgi Mağazası'nın kurulduğu zamandan bahsediyorum. Babam ve SEVGİ'yle ahdığımız Sinan Gülerci'nin birlikte adım attıkları bir yoldu Sevgi Mağazası. Kadıköy'deki Bulvar Han'da içerisinde raflarla dolu, küçücük bir odada başladılar bu yola. 10- 11 yaşlarımdaydım. Bahariye'de ortaokulu okuyordum ve bazen okul çıkışlarımda Sevgi Mağazası'na uğruyordum. İhtiyaç sahiplerinin gelip raflardan kıyafet aldıklarını, yüzlerinde gülümsemeyle ayrıldıklarını görüyordum. O küçük oda koca bir dünya oluyordu.

O zaman yardım ne demek, paylaşmak ne demek anlayamıyordum tabii. Bir gün babamın anlattığı bir anı ile gerçekten idrak etmeye başladım. Bir ihtiyaç sahibi ceket istiyordu. Sevgi Mağazası'nda da o ihtiyacı karşılayacak ceket yoktu. Babam üstündeki yeni aldığı ceketi çıkartıp adama vermişti ve eve geldiğinde bizimle bunu mutlulukla paylaştı. O gün babamın o anısını anlatışıyla aftık bende paylaşma kavramı oluşmuştu. O gün bugündür,

Sevgi Mağazası'nın yeri bende ayrıdır. Benim için hayatın anlamını çıkardığım Betül Toparlaklı Sevgi Mağazası Yard. ve Day. Der. Üyesi bir kapıdır. Elimden gelen her türlü paylaşımı gerçekleştirmeye çalıştığım bir kurumdur.

Peki ne yapıyor Sevgi Mağazası?

Tam 15 yıldır dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin yoksulluğunu belgeleyen herkese ihtiyaçları doğrultusunda yardımda bulunuyor. İhtiyaç sahipleri buradan az kullanılmış ya da hiç kullanılmamış kıyafet, muffak eşyası, ev tekstili, kitap ve oyuncak temin edebiliyorlar. Bütün bunları hiçbir bedel ödemeden yapabiliyorlar. Bir düzen içerisinde işleyen sistemin en dürüst yolu herkesin payına düşeni alabiliyor olmasıdır. Sevgi Mağazası bu düzeni sağlayabilmek için yardım alan aile ya da kişinin üç ayda bir gelip mağazadan yararlanmasına izin veriyor.

Burada tek koşulunuz Sevmek!

Nasıl destek olurum kısmına gelince. Evinizde tanık kullanmadığınız temiz ve kullanılabilir olan her türlü eşyayı mağazaya bağışlayabilirsiniz. Demeğin eksiği olan malzemeleri öğrenebilir ve o eksikler doğrultusunda yardımda bulunabilirsiniz. Ailelerin erzak ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Direk öğrencinin hesabına yatırabileceğiniz burs bağışında bulunabilirsiniz. Ders verebilirsiniz. Akülü sandalye, kulak pili, hasta bezi, emici külot gibi ihtiyaçlara karşılık mavi kapak toplayabilirsiniz. Nakdi yardımda bulunabilirsiniz. Derneğin düzenlediği gezi ve turlara katılabilirsiniz. Kurban Bayramı'nda kurban bağışı yapabilirsiniz. 23 Nisan'da oyuncak yardımı, okul döneminde kırtasiye yardımında bulunabilirsiniz.

Tüm bunları dilerseniz kendiniz de ihtiyaç sahiplerine dağıtabilirsiniz. Eğer siz de destek olmak isterseniz www.sevgimagazasi.com adresinden ihtiyaçları takip edebilir ya da 0216 545 84 59 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

Paylaşmanın en keyifli anı ihtiyaç sahibinin yüzünde oluşan umut, mutluluk ifadesini görebilmekten geçiyor.

* Bağışlarınız için banka hesap bilgilerimiz aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Sevgi Mağazası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
Bağış Hesapları

İş Bankası
IBAN: 
Acıbadem Şubesi 1085-759234
TR18 0006 4000 0011 0850 7592 34
Ziraat Bankası 
IBAN: 
Bahariye Şubesi 0755-46324837-5001
TR61 0001 0007 5546 3248 3750 01
Turkish Bank 
IBAN: 
Moda Şubesi 3350-4000027831
TR31 0009 6000 0008 4000 0278 31
 HEMEN ARAYIN!
 WHATSAPP
instagram
Banka
Hesap Bilgileri
TIKLA!