Vatan Gazetesi–09.03.2008 Tarihli Bu Mağazada Para değil, Sevgi Geçerli! Haberi

İhtiyacı olan çocukları sevindirmek amacıyla İstanbul Kadıköyde açılan Sevgi Mağazası, Türkiyenin her köşesinden ikinci el ya da yeni kıyafet bekliyor. Mağazada toplanan kıyafetler yoksul çocuklara mağazada alışveriş keyfi yaşatıyor…

Celal Toparlaklı ve dört arkadaşı tarafından Kadıköyde 15 metrekarelik bir dükkanda hayatına başlayan Sevgi Mağazası, yeni kıyafetler alarak yardıma muhtaç olan insanlara dağıtmayı amaçladı. Bir süre sonra yeni kıyafet dağıtımı konusunda da maddi yükün altından kalkılamayınca Sevgi Mağazasını topluma mal etmeye karar verdiler. Tüm belediye binaları ve siyasi partileri dolaşarak, halktan kullanmadıkları eşyaları toplamayı talep ettiklerinde mağaza desteklenmeye başlandı.

Sakıp Sabancı mağazanın açılışını duyduğunda kendisine artık olmayan birçok eşyasını getirerek bıraktığını ve yakınlarındaki herkese mağazadan haberdar ettiğini söylüyor Celal Toparlaklı. Mağazanın en büyük sorunu çocuk kıyafetlerinden daha çok yetişkinler için kıyafetler geliyor olması. Yardıma muhtaç aileler 6-7 çocukla geldiklerinde ellerindeki ürünler tükenince bir sonraki gelen kişiye pek bir eşya kalmıyor.

Sevgi Mağazasının prensibi müşteri memnuniyeti. Gelen kişilere sanki para ödüyorlarmışçasına istedikleri her şeyi denetiyor, üzerine büyük gelen kıyafetlerin ölçüleri alınarak küçültülüyor. Bu denli cömert bir yardım mağazasının nasıl izdihama maruz kalmadığını Celal Toparlaklı şöyle anlatıyor: Sadece çarşamba ve cumartesi günleri mağazamızı açıyoruz. Bu iki günde kıyafetlerin yüzde 95i tükenmiş oluyor. Diğer günler yeniden kıyafet toparlama çalışmalarına giriyoruz.

Gelen kıyafetler eleniyor, yıkanıyor, tadilatı varsa yapılıyor, raflara ve askılara yerleşiyor. Gönderilen kıyafetler giyilmeyecek kadar kötü olduğunda ise raflara hiç konmuyor.

Sevgi Mağazasının kapasitesi normal standartların altında. Çok büyük bir mağaza değil, imkanlar doğrultusunda ellerinden gelenin en iyisi yapılıyor. Çarşamba ve cumartesi günleri mağazanın kapıları müşterilere açılıyor ancak bazı belgelerle gelinmesi şart.

Bunlardan biri muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi. Ailelerin kaç kişilik olduğunun da bir belgeyle belirtilmesi gerekiyor.

Celal Toparlaklı Sevgi Mağazasının mümkünse yeniye en yakın, hatta yeni kıyafetlerin verildiği bir mağaza olarak hizmet etmesini istediğini söylüyor. Bu konuda tam destekse Kiğılı mağazasından geliyor. Her hafta bir kamyonet dolusu gönderdikleri erkek kıyafetleri her model renk ve bedende… Mağazanın en çok çocukları mutlu etmek için varolmasını isteyen Toparlaklı, bu konuda herkesin duyarlı olmasını istiyor. Mağazaya para yardımı yapmak isterseniz, elektrik, su ya da kira giderlerini de karşılayabiliyorsunuz.

Ne şekilde yardım yapabilirsiniz?

İkinci el eşyalarınızı verirken rengi ağarmış, yırtık pırtık olmuş, ciddi şekilde bozulmuş giysileri getirerek boşuna vakit ve kaynak harcamamalısınız. Çok kötü durumda olan kıyafetleri her ne kadar ihtiyacı olan olsa da giymek zorunda olduğu için giyecektir. Giysileri mutlaka temiz, ütülü ve tamir edilmiş halde vermeye özen gösterin. İç çamaşırı bağışlayacaksanız bunların ikinci el olmaması gerekiyor. Her çeşit eşyayı bağışlanabilir ancak ev eşyaları için derneği arayarak haber verin. İhtiyaç sahipleriyle direkt kontak kurmanız için dernek yardımcı oluyor.

Vatan Gazetesi – 09.03.2008

 HEMEN ARAYIN!
 WHATSAPP
instagram
Banka
Hesap Bilgileri
TIKLA!